بستن

*
*
Loading

به نظر شما کدام بهتر است ؟

Thank you for voting
You have already voted on this poll!
Please select an option!

۰۴ فروردین کاربردهای انرژی خورشیدی

کاربرد های انرژی خورشیدی
کاربردهای انرژی خورشیدی

در عصر حاضر از انرژی خورشیدی توسط سیستم های مختلف و برای مقاصد متفاوت استفاده و بهره‌گیری می‌شود که عبارتند از :

۱) استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاهی
۲) تبدیل مستقیم پرتوهای خورشیدی به الکتریسته بوسیله تجهیزاتی بنام فتوولتائیک

۱) استفاده از انرژی حرارتی خورشید
این بخش از کاربردهای انرژی خورشیدی شامل دو گروه نیروگاهی و غیرنیروگاهی می‌باشد.

۱-۱ کاربردهای نیروگاهی
تأسیساتی که با استفاده از آنها انرژی جذب شده حرارتی خورشید به الکتریسته تبدیل می‌شود نیروگاه حرارتی خورشیدی نامیده می‌شود، این تأسیسات براساس انواع متمرکز کننده‌های موجود و برحسب اشکال هندسی متمرکز کننده‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند.

الف) نیروگاه‌هایی که گیرنده های آنها آینه‌های سهمی ناودانی شکل هستند . در این نیروگاه‌ها یک سیستم ردیاب خورشید وجود دارد که بوسیله آن آینه‌های ناودانی دائماً خورشید را دنبال می‌کنند و پرتوهای آن را روی لوله‌ها دریافت کننده متمرکز می‌نمایند، تغییرات تابش خورشید در این نیروگاه‌ها توسط منبع ذخیره و گرم کن سوخت فسیلی جبران می‌شود.

ب) نیروگاه‌‌هایی که گیرنده های آنها در یک برج قراردارد و نورخورشید توسط آینه های بزرگی بنام هلیوستات به آن منعکس می‌شود ( دریافت کننده مرکزی ).
در این نیروگاه پرتوهای خورشیدی توسط مزرعه‌ای متشکل از تعداد زیادی آینه‌‌های منعکس کننده بنام هلیوستات بر روی یک دریافت کننده که در بالای یک برج نسبتاً بلندی استقرار یافته است متمرکز می‌گردد، که روی محل تمرکز پرتوها انرژی گرمایی زیادی بدست می‌آید.

ج ) نیروگاه ها‌یی که گیرنده های آنها سهمی بشقابی شکل ( دیش ) می‌باشد.
در این نیروگاه‌ها از منعکس کننده‌هایی که بصورت سهمی بشقابی می باشند جهت تمرکز نقطه‌ای پرتوهای خورشیدی استفاده می‌شود و گیرنده‌هایی که درکانون قرار می‌گیرند به کمک سیال جاری در آن انرژی گرمایی را جذب نموده و به کمک یک ماشین حرارتی و ژنراتور به توان مکانیکی و الکتریکی تبدیل می‌کند.

نیروگاه خورشیدی سهموی

مزایای نیروگاه‌های خورشیدی
امید می‌رود نیروگاه‌های خورشیدی که انرژی گرمایی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند در آینده با مزایای قاطعی که در برابر نیروگاه‌‌های فسیلی و اتمی دارند بخصوص اینکه با محیط زیست سازگار می‌باشند مشکل برق را در دوران اتمام ذخایر نفت و گاز حل نمایند و بکارگیری نیروگاه‌های خورشیدی آینده‌ای پرثمر و زمینه‌ای گسترده را برای کمک به خودکفایی و قطع وابستگی کشور به صادرات نفت فراهم خواهد کرد.

چند مورد از مزایای اینگونه نیروگاه‌ها عبارتند از:
۱- عدم احتیاج به آب زیاد
۲- عدم آلودگی محیط زیست
۳- امکان تامین شبکه‌های کوچک و ناحیه‌ای
۴- استهلاک کم وعمر زیاد
۵- عدم احتیاج به متخصصین عالی

۱-۲ کاربردهای غیرنیروگاهی
کاربردهای غیرنیروگاهی از انرژی حرارتی خورشید شامل موارد متنوع و متعدد می‌باشد که اهم آنها عبارتند از:

الف) آبگرمکن خورشیدی و حمام خورشیدی

تولید آب گرم مصرفی ساختمانها، اقتصادی ترین روش استفاده از انرژی حرارتی خورشید است .با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان تعدد زیادی آبگرمکن خورشیدی و چند حمام خورشیدی در استانهای خراسان – سیستان و بلوچستان و یزد نصب و راه اندازی شده است.

آبگرمکن خورشیدی

ب) گرمایش و سرمایش ساختمان و تهویه مطبوع خورشیدی

با افزودن سیستمی معروف به سیستم تبرید جذبی به سیستم‌های خورشیدی می توان علاوه بر تهیه آب گرم مصرفی و گرمایش از این سیستم ها در فصول گرم برای سرمایش ساختمان نیز استفاده کرد.

ج) آب شیرین کن خورشیدی

هنگامی که انرژی حرارتی دریافت شده از خورشید با درجه حرارت کم روی آب شور بتابد تنها آب تبخیر شده و املاح باقی می ماند و با استفاده از روشهای مختلفی می توان آب تبخیر شده را تقطیر کرده و بدین ترتیب آب شیرین تهیه گردد.

آب شیرین کن خورشیدی

د) خشک کن خورشیدی

خشک کردن عبارت است از گرفتن قسمتی از آب موجود درمواد غذایی و بسیاری از محصولات که باعث افزایش عمر انبارداری محصول و جلوگیری از رشد باکتریها میشود.

ﻫ) اجاقهای خورشیدی

اصول کار اجاق خورشید جمع‌آوری پرتوهای مستقیم خورشید در یک نقطه کانونی و افزایش دما در آن نقطه می باشد. امروزه طرحهای متنوعی از این سیستم وجود دارد که در مکانهای مختلفی از جمله آفریقای جنوبی استفاده شده و به نتایج خوبی رسیدند.

اجاق خورشیدی

و) کوره خورشیدی

بسمر(Bessemer) پدر فولاد جهان نیز حرارت مورد نیاز کوره خود را از انرژی خورشیدی تامین می کرد. متداولترین سیستم یک کوره خورشیدی متشکل از دو آینه که یکی تخت و دیگری کروی تشکیل شده که نور خورشید به آینه تخت رسیده و توسط این آینه به اینکه کروی باز تابیده می‌شود، طبق قوانین اپتیک هر گاه دسته پرتوهای موازی محور آینه با آن برخورد نمایند در محل کانون متمرکز می شوند و بدین ترتیب انرژی حرارتی گسترده خورشید در یک نقطه جمع می‌شود که این نقطه به دمای بالایی می رسد.

ز) خانه‌های خورشیدی

در سالهای بین دو جنگ جهانی در اروپا و ایالات متحده آمریکا طرحهای فراوانی در زمینه خانه‌های خورشیدی مطرح و آزمایش شد از آن به بعد تحول خاصی صورت نگرفت، حدود چند سالی است که معماران بطور جدی ساخت خانه‌های خورشیدی را آغاز کرده اند و بدنبال تحول و پیشرفت این تکنولوژی به نتایج مفیدی دست یافتند مثلاً در آمریکا تا سال ۱۸۹۰ حدود ۱۰تا ۲۰ هزار خانه خورشیدی ساخته شد در این گونه خانه‌ها سعی شده است از انرژی خورشید برای روشنایی – تهیه آب گرم بهداشتی – سرمایش و گرمایش ساختمان استفاده شود.

منابع: http://niocts.ir

پرویز آریان فر

http://marthakwrightblog.blogspot.com

http://ecogeek.ir

www.packmangroup.com

danakhabar.com

بازگشت به مطالب مفید

بدون نظر

نظر شما چیست؟