بستن

*
*
Loading

به نظر شما کدام بهتر است ؟

Thank you for voting
You have already voted on this poll!
Please select an option!

۱۱ فروردین فتوولتائیک چیست

فتوولتائیک چیست

فناوری سیستم‌های فتوولتائیک:

فتوولتائیک از دو کلمه photo به معنای تابش نور و Voltaic که در حقیقت واحد اندازه گیری پتانسیل الکتریکی می باشد تشکیل شده است. پدیده‌ی فتوولتائیک عبارتست از تبدیل مستقیم انرژی خورشید به جریان الکتریسته توسط ادوات نیمه هادی ای که دارای اثر فتوولتائیک می‌باشند. اساس پدیده‌ی فتوولتائیک اثر فتوالکتریک می‌باشد. خروج الکترون‌ها از سطح فلز توسط تابش نور اثر فوتوالکتریک نامیده میشود.

سیستم‌های فتوولتائیک متشکل از تعدادی پنل می‌باشند که هرکدام از پنل‌ها نیز متشکل از تعدادی سلول خورشیدی هستند. ساختار اصلی سلول‌های فتوولتائیک متشکل از عناصر نیمه هادی می‌باشد. همچنین ساختار فیزیکی عناصر نیمه‌هادی به گونه‌ای است که انرژی گپ بسیار کمی دارند، به همین دلیل با اندکی انرژی که در اینجا به صورت فوتون می‌باشد، الکترون لایه ظرفیت تحریک شده و به لایه‌ هدایت منتقل می‌شود و همین امر باعث بوجود آمدن جریان الکتریکی خواهد شد. با افزودن اندکی ناخالصی به عناصر نیمه هادی می‌توان میزان رسانش آن‌ها را افزایش داد و نیمه‌هادی‌هایی از نوع N یا P به وجود آورد. در اثر برخورد نور به سطح این نیمه هادی‌ها و کسب انرژی توسط الکترون‌های لایه ظرفیت و حرکت آن‌ها به لایه‌ی هدایت شاهد تولید جریان الکتریسیته خواهیم بود. از این ویژگی عناصر نیمه هادی برای ساخت سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود. عناصر اصلی ساختار سلول‌های خورشیدی نیمه هادیهایی از قبیل سیلیکون و گالیوم آرسناید می‌باشد.

 

 

 

بر اساس مواد متفاوتی که در ساخت سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود، سلول‌ها بازده ‌های متفاوتی خواهند داشت. سلول‌ها باید طوری طراحی شوند که طول موج‌های نور دریافتی از خورشید را که به سطح زمین می‌رسند با بازده بالا به انرژی مفید تبدیل کنند.

منبع: ErpadGroup.com

بدون نظر

نظر شما چیست؟